Labākie veidi darbinieku novērtēšanai

Darbiniekiem izteiktas uzslavas un darba komandu novērtēšana piešķir indivīdam un darba kolektīvam lielāku darba sparu, kā arī lielu prieku un gandarījumu. Ikvienā uzņēmumā – privātā un publiskā sektorā – ir būtiski, lai darbinieki justos novērtēti.

Darba komandas novērtēšanas veidi

Lūk, piedāvājam labākos veidus, kā atalgot darba komandu un individuālos teicamniekus par labi paveikto:

1. Uzslava no nodaļas vai uzņēmuma vadītāja. Tās var būt mutiskā un rakstiskā formā, vai, piemēram, pasniegts kā diploms, kuru darbinieks var novietot darbā vai mājās. Vadītāji uzslavas darbiniekiem var sniegt regulāri, tās neizmaksā lielus finansiālus līdzekļus un tām ir liela nozīme. 

2. Pārsteiguma pusdienas darbā. Cilvēki mīl ēdienu! Un pēc gardas maltītes darbinieks jūtas priecīgs un spēj kārtīgi pievērsties veicamajiem uzdevumiem ar jaunu un jaudīgu atdevi. Šīs pārsteigumu pusdienas var būt zviedru galda stilā – kafija, pīrādziņi, salātu groziņi, sieru plate, kūciņas. Gards novērtējuma veids, kas rada mazus, regulārus svētkus un satuvina kolektīvu.

3. Universālās dāvanu kartes, piemēram, “PREMIUM PLUS“. Šo karti darbinieks var izmantot savai izklaidei vai ikdienas pirkumiem. Un priekšapmaksas dāvanu kartēs ievietojamas dažādas naudas vērtības, attiecinot uz darbinieku veikumiem un uzņēmuma finansiālajām iespējām.

4. Apbalvošana svētku pasākumā, piemēram, uzņēmuma jubilejā vai Ziemassvētku pasākumā. Svinīgajā notikumā var apbalvot ne tikai labāko no labākajiem, bet arī ik vienu. Katrs ir pielicis roku, lai kopīgi komanda sasniegtu mērķus. Turklāt publiski izrādīta novērtēšana sniedz dubultu prieku un motivāciju tā saņēmējam.

5. Centīgos darbiniekus var iepriecināt ar viņam piešķirtiem papildu darba pienākumiem. Darbinieki šādā veidā gūst sajūtu, ka viņiem uzticas un ir novērtēti. Turklāt uzticēto uzdevumu klāsta paplašināšana ir iespēja atdevi sniedzošajam darbiniekam kāpt pa uzņēmuma karjeras kāpnēm.

6. Darbinieku fotogrāfiju siena. Šis būs atgādinājums darbiniekiem ik dienu, ka viņi ir novērtēti. Turklāt mazākā uzņēmumā šeit var būt atainoti visi darbinieki, kur katram var būt atklāts viņa spēcīgākais talants. Savukārt lielā uzņēmumā fotogrāfiju izlasē labākie un centīgākie var tikt rotēti ik pusgadu, lai darbiniekos rastos lielāka motivācija un vairāki sevi redzētu esam starp labākajiem.

7. Gardas kafijas aparāts. Kvalitatīva kafija ir kā enerģijas lādiņš un reizē daudzu jo daudzu cilvēku dienas rutīnas sastāvdaļa, vai tas būtu no rīta, pusdienās vai launagā. Vairāki uzņēmumi piedāvā kafijas aparātu nomu un apkalpošanu. Šāds novērtējuma veids iepriecinās darba komandu visa gada garumā.

8. Uzlabota darba vide. Vadība pateicību savai komandai var izrādīt iegādājoties jaunas mēbeles, darba instrumentus, aizsargtērpus. Piemēram, jauns un ergonomisks biroja krēsls un ātrs, jaudīgs dators ar piemērotu monitoru. Jauninājumi palīdz saglabāt darbinieku veselību, un komanda šādā veidā sajūt rūpes par viņiem.

9. Apmācības, kvalifikācijas celšana kā novērtēšanas balva. To var dāvāt gan indivīdam, gan darba komandām. Mūsdienās ir plašs klāsts, kā paaugstināt savu darbinieku prasmju līmeni viņiem interesantos veidos. Piemēram:

  • Kursi tiešsaistē vai augstākās izglītības iestādēs mūžizglītību programmu ietvaros
  • Darbā organizētas apmācības ar speciālistu piesaisti no uzņēmuma vides vai ārpuses
  • Konferences apmeklējums par jaunāko nozarē

 Nepārtraukti turpinās izmaiņas sabiedrības procesos un tehnoloģiju attīstība. Tāpēc ir aktuāli savus darbiniekus izglītot aktuālajos jauninājumos.

10. Apmaksāta brīvdiena. Brīvdienas ir nozīmīgas, jo tajās cilvēki atgūtst enerģiju, gūst jaunas iedvesmas un pavada laiku ar ģimeni, kā arī iegūst nozīmīgo balansu dzīvē starp darbu un sev veltīto laiku.

Darbinieku novērtēšanas veidi ietver gan finansiālus, gan nefinansiālus veidus. Pētījumā par novērtēšanas ietekmi uz darbinieku sniegumu noskaidrots, ka tieši abu novērtēšanas veidu – finansiālu un nefinansiālu – vienlaicīga izmantošana vairāk motivē uzņēmuma darbiniekus strādāt ar lielāku atdevi [1].

Kā darbinieki vēlas būt novērtēti?

Pēdējos gados efektivitāte un aktualitāte zūd tikai finansiāla veida izmantošanai kā darbinieku novērtēšanas veidam [2]. Tam par pamatojumu un kā vienu no galvenajiem iemesliem var minēt ienākošās nākamās paaudzes darba tirgū. Piemēram, “Millenium” un “Z” paaudzēm darbā būtiskāk par naudu kā novērtējuma balvu ir iespēja pilnveidot savas darba prasmes, savstarpējās kolēģu attiecības un uzņēmuma mērķu sasniegšana [3].

Aptaujās iezīmējas, ka naudas bonusa saņemšana nav primārais, kas iedvesmo darbiniekus un ļauj viņiem justies novērtētiem. “Deloitte Development” veiktā aptaujā noskaidrojās, ka darbinieki no vissvarīgākajiem novērtēšanas veidiem atdzinuši mācīšanās un pilnveidošanās iespējas, darba elastīgumu, veselības uzlabošanu un citus labsajūtas ieguvumus [4].

Darbinieku novērtēšana sniedz darbiniekiem motivāciju

Darbinieku novērtēšana rada viņiem motivāciju ieguldīt savu enerģiju un darbu, lai sniegtu labāko rezultātu arī turpmāk. Pētot saistību starp darbinieku novērtēšanu un viņu motivāciju, atklājas nozīmīga saistība to starpā [5].

Arī paši darbinieki sajūt atšķirību savā motivācijā un sniegumā pēc viņu novērtēšanas un bonusa saņemšanas. To, ka viņu motivācija ir paaugstinājusies pēc novērtēšanas, apstiprina 50 – 80% no darbiniekiem [6], [7]. Un iespēja būt novērtētam un papildus atalgotam arī motivē darbiniekus, atzinuši 48% uzņēmuma darbinieki [6].

Novērtētie darbinieki strādās Jūsu uzņēmumā ilgāk

Darbinieku novērtēšana ļauj noturēt savus talantus, par tādiem padarīt citus savus darbiniekus un piesaistīt jaunus talantus. Viennozīmīgi, ka darbinieku novērtēšana ir būtiska un nepieciešama ikkatrā uzņēmumā. 2018. gada pētījumā noskaidrots, ka pastāv 34% iespēja, ka nenovērtētie darbinieki pārtrauks darba attiecības, kurās netiek pamanītas viņu spējas, atdeve un ieguldījums [8]. Un 10 gadus ilgā pētījumā noskaidrots, ka 79% cilvēku, kas pārtraukuši darba attiecības, par vienu no iemesliem tam ir norādījuši atzinības trūkumu [9]. Tāpēc ir svarīgi, lai uzņēmums novērtētu darbiniekus un izvēlētos piemērotākos veidus, ko īsteno regulāri.Pamaniet uzņēmuma darbinieku centību un izcilību, izmantojot Efectio digitālo platformu www.efectio.com/lv. Platforma piedāvā darbiniekiem uzdevumos un apmācībās krāt punktus un iegūt balvas.

This entry was posted in My Blog.