Autoratlīdzība

Atlīdzība ir procentuālā daļa no bruto vai neto peļņas vai fiksēta summa par pārdošanu, kurai darba autors ir tiesīgs, par ko vienojas līgumā starp radītāju un ražotāju, izdevēju, aģentu un / vai izplatītāju. Izgudrotāji, autori, filmu veidotāji, scenāristi, mūzikas komponisti, mūziķi un citi radītāji slēdz līgumus ar ražotājiem, izdevējiem, filmu producentiem, producentiem un izplatītājiem par atlīdzību par licenci ražot un / vai pārdot produktu.

Piemēram, autortiesību reģistrācija muzikālajam komponistam dod tiesības izpildīt royalites, kad mūziķa kompozīcija tiek veikta publiski, t.i., radio, televīzijā vai restorānos, bāros vai citās sabiedriskās vietās. Amerikas Savienotajās Valstīs autortiesību atlīdzību vāc un administrē ASCAP, BMI un SESAC. Mehāniskos honorārus ieraksta kompānija (vai etiķete) maksā izdevējam par mūzikas kompaktdisku (CD), kasešu lentu, vinila phonorecords, digitālo audio lentu (DAT) un citu izgatavoto formātu reproducēšanu.

Autoratlīdzība

Autoratlīdzība ir maksājumi, ko viens uzņēmums (licences saņēmējs) veic citam uzņēmumam (licences devējam) apmaiņā pret tiesībām izmantot licencētāja īpašumā esošo intelektuālo īpašumu vai fizisko īpašumu. Piemēram, programmatūras gigants Microsoft izgudroja Windows operētājsistēmu personālajiem datoriem, lai pārvaldītu failus un veiktu operācijas. Datoru ražotāji, piemēram, IBM un Compaq, maksā Microsoft atlīdzību apmaiņā pret to, ka viņiem ir atļauts izmantot Windows operētājsistēmu savos datoros. Citas izplatītas situācijas, kurās maksā honorārus, ir šādas:

Modes industrijā tādi dizaineri kā Ralph Lauren un Calvin Klein piešķir tiesības izmantot savus vārdus apģērba gabalos apmaiņā pret honorāriem. Piemēram, viņi var parakstīt līgumu ar uzņēmumu, kas ražo džinsi, kas ļauj uzņēmumam izvietot dizainera vārdu uz džinsiem.
Grāmatu publicēšanā autoriem parasti tiek izmaksāts avanss par nākotnes honorāriem, pamatojoties uz procentuālo daļu no pārdošanas cenas; pēc tam, kad ir veikti pietiekami pārdošanas apjomi, lai “atmaksātu” avansu, autori saņēma papildu honorārus, ko maksā periodiski.
Mūzikas industrijā honorāri tiek maksāti mūzikas autortiesību īpašniekiem un dziesmu autoriem, ko veic radio stacijas un ikviens cits, kas gūst komerciālu labumu no autortiesībām aizsargāta materiāla.

Televīzijas nozarē populārie satelīta TV pakalpojumi, piemēram, tiešās televīzijas un kabeļtelevīzijas pakalpojumi, maksā tīkla stacijas un lielpilsētas par honorāru likmi, lai tās varētu pārraidīt šos kanālus pār savu sistēmu.

Naftas un gāzes nozarē uzņēmumi maksā zemes īpašniekiem honorāru likmi par tiesībām iegūt dabas resursus, piemēram, naftu un dabasgāzi, no zemes īpašnieka īpašuma. Līdzīgi nolīgumi pastāv kalnrūpniecības nozarē par minerāliem, piemēram, varu un sudrabu.

Līgumu līgumi ir paredzēti, lai gūtu labumu gan licences devējam (personai, kas saņem honorāru), gan licenciātam (personai, kas maksā honorāru). Lai licences devējs, parakstot honorāru līgumu, ļautu citam uzņēmumam izmantot savu produktu vai intelektuālo īpašumu, var nozīmēt paplašināšanos jaunā tirgū vai palielināt tirgus daļu esošajā tirgū. Licences īpašniekam līgums var nozīmēt piekļuvi produktiem, kas var būt pārāk dārgi vai pārāk grūti ražojami paši, vai kuri ir aizsargāti ar patentiem, kuriem tā nepieder. Ja tas tiek darīts pareizi, honorāru vienošanās ir izdevīga situācija.

This entry was posted in My Blog.